KKuomet visas pasaulis kalba apie klimato kaitą ir ieško būdų, kaip efektyviai su ja kovoti, Lietuvos mokyklose ugdomi tikri ateities lyderiai, kurie jau šiandien savo realiais darbais, aplinkosaugos žiniomis ir įgyvendintais projektais gali tapti pavyzdžiu kiekvienam.

Skaičiuojama, kad Lietuvos moksleiviai per penkerius metus dalyvaudami įvairiose aplinkosauginėse iniciatyvose sutvarkė daugiau nei 239 tonas įvairiausių šiukšlių, sutaupė 189 tūkst. kilovatvalandžių elektros ir parengė 90 projektų, kuriuos įgyvendino mokyklų bendruomenėse bei už jų ribų.

Šie įspūdingi moksleivių pasiekimai paskelbti šį trečiadienį vykusiame penktajame jubiliejiniame „Žaliosios olimpiados odisėjos“ finale, kuriame susirungė net 14 Lietuvos mokyklų. Šį kartą geriausiai žinias aplinkosaugos, rūšiavimo, klimato kaitos pokyčių klausimais pademonstravo ir pergalę iškovojo Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos moksleiviai. Antroji vieta atiteko Šakių „Žiburio“ gimnazijos mokiniams, o trečioji – Rokiškio r. Juodupės gimnazijos.

Finalo klausimus išbandė ir M.Bartuševičius

Finalo metu moksleiviai sulaukė organizatorių staigmenos. Konkurse prie jų prisijungė 15-oji komanda – Lietuvoje gerai žinomas humoristas, renginių vedėjas Mantas Bartuševičius, kuris pats išbandė finalo užduotis ir liko nustebęs šiuolaikinių moksleivių žiniomis.

„Galiu pasakyti, kad tvarumas, aplinkosauginiai klausimai man nėra svetimi, tačiau klausimai, į kuriuos moksleiviai atsakinėjo finale be vargo, mane tikrai nustebino. Jų žinios ir pasiruošimas – įspūdingi. Tikiu, kad ši karta daug aplinkosaugos problemų išspręs be vargo“, – po finalo įspūdžiais dalijosi M. Bartuševičius.

Ugdomi tvarios ateities lyderiai

Per penkerius metus visuose konkurso etapuose sudalyvavo net 1037 mokyklos arba 177 350 Lietuvos moksleivių iš 8-11 klasių. Organizatoriai įsitikinę, kad toks didelis įsitraukusių moksleivių skaičius rodo, jog jaunimui svarbi klimato kaitos problema, jie domisi rūšiavimu ir gilina žinias aplinkosaugos temomis po pamokų, kuria projektus ir siūlo sisteminius problemų sprendimus savo bendruomenėse.

„Auginame sąmoningą kartą, kuri puoselėja tvarumo idėjas, supranta atliekų rūšiavimo ir perdirbimo svarbą bei stengiasi vartoti mažiau, o savo pavyzdžiu tai daryti įkvepia ir vyresnius“, – įsitikinęs vienas iš konkurso organizatorių, pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ vadovas Kęstutis Pocius.

Teigiama, kad „Žaliosios olimpiados odisėja“ ugdo moksleivių ekologinį sąmoningumą, augina tvarios ateities lyderius, o lyderio vardą moksleiviai pateisina atsakydami net į suaugusiems kartais sunkiai įkandamus klausimus.

„Kasmet Lietuvos moksleiviai demonstruoja vis puikesnes žinias. Šių metų užduotys tikrai nebuvo lengvos, tačiau akivaizdu, kad tokie klausimai, kaip Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje pasiekti svarbiausi susitarimai, darnaus vystymosi prioritetai, priskiriami aplinkosauginiam aspektui, ar kuriame žiedinės ekonomikos etape gaminio gyvavimas nulemiamas net 80 procentų, jiems yra įveikiami, o tai džiugina“, – teigė aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ vadovė, viena konkurso organizatorių Vaida Griškevičienė.

„Žaliosios olimpiados odisėja“ tampa „Žaliąja odisėja“

Nuo šiol „Žaliosios olimpiados odisėja“ tampa „Žaliąja odisėja“. Kaip teigia renginio organizatoriai, šis konkursas išaugo olimpiados vardą.

„Per penkerius metus konkursas kasmet augo ir pavirto į visus metus trunkantį ciklinį aplinkosauginį projektą, kelionę, kurioje moksleiviai nesprendžia teorinių uždavinių, – čia pateikiamos tikros mūsų pasaulio problemos, kurias jie sprendžia savo mokyklų bendruomenėse, o jų „Odisėja“ tęsiasi ištisus metus. Jie tuo gyvena, o konkurso finalas tik užtvirtina jų tarpdisciplinines žinias ir įgytą praktiką, todėl nusprendėme, kad nuo šiol visus kviesime į „Žaliąjį odisėjos“ konkursą“, – teigė V. Griškevičienė.

Apdovanojimai finalistams – iš perdirbtų riedlenčių

Šiemet „Žaliosios olimpiados odisėjos“ finalas vyko nuotoliniu būdu ir buvo transliuojamas iš Lietuvos riedlenčių federacijos riedlenčių parko, kuriame įsikūrusios ir ilgamečių renginio partnerių „Commune DIY“ riedlenčių perdirbimo dirbtuvės. Renginio dalyvius ir žiūrovus savo ekstremaliu pasirodymu pasveikino vienas perspektyviausių Lietuvos riedlentininkų Domantas Antanavičius, kuris šiuo metu ruošiasi 2024 m. vyksiančioms Olimpinėms žaidynėms Prancūzijoje.

Finalo vieta pasirinkta neatsitiktinai – D. Antanavičiaus mokytojas yra atsakingo vartojimo skatintojas Simonas Sonkinas, o būtent jo įkurtose „Commune DIY“ dirbtuvėse iš perdirbtų riedlenčių jau penktus metus gimsta trofėjai ir medaliai konkurso nugalėtojams.

Nugalėtojų komandos laukia kelionė

Jubiliejiniame „Žaliosios olimpiados odisėjos“ finale I-ąją vietą iškovojusi komanda laimėjo pagrindinį prizą – kelionę į Europos šalį. Šį prizą dovanoja vienas renginio organizatorių didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“. II-osios vietos nugalėtojams atiteko 500 eurų stipendija, kurią skiria renginio partneriai, dinamiškai besivystanti šiuolaikinė (PET) granulių gamybos įmonė „Neo Group“, o III-iosios vietos nugalėtojams – vienų iš šio renginio organizatorių, aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ skiriama 300 eurų stipendija.

Finale rungėsi šių mokyklų mokiniai – Kruonio gimnazijos, Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijos, Klaipėdos Vydūno gimnazijos, Zarasų profesinės mokyklos, Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos, Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos, Kauno Dainavos progimnazijos, Vilniaus Abraomo Kulviečio klasikinės gimnazijos, Kauno Šančių mokyklos-daugiafunkcinio centro, Šakių „Žiburio“ gimnazijos, Rokiškio r. Juodupės gimnazijos, Kauno rajono Raudondvario gimnazijos, Rokiškio r. Obelių gimnazijos bei Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos.