Šie metai prabėgo kaip akimirka. Atrodo ką tik prasidėję, 2019-ieji jau atsisveikina ir tik nuveikti darbai primena apie patirtus nuotykius, pasiektus tikslus, sutiktus žmones. Tuos,  kuriuos buvo gera mokyti, su kuriais buvo gera kurti, projektuoti, svajoti ir dirbti.

Jokiu būdu nenorime visko pasilikti tik sau, nes atsiminimais ir rezultatais gera dalintis, tad štai, pasidžiaukime kartu – mūsų projektai ir veiklos praėjusiais metais:

Žalioji olimpiada

„Žalioji olimpiada“ – tai projektas, skirtas vyresnių klasių moksleiviams, siekiant atkreipti dėmesį į aplinkosaugos problemas, skatinti domėtis jų sprendimo būdais. Olimpiados metu Lietuvos ugdymo įstaigų moksleiviams siekiama perteikti ekologijos ir aplinkosaugos žinias bei įgūdžius, formuoti palankias aplinkai vertybių nuostatas, ypatingą reikšmę teikiant teisingam atliekų tvarkymui, racionaliam resursų naudojimui, aplinkos kokybės gerinimui.

Olimpiada organizuota jau trečiajį kartą ir šiais metais joje dalyvauti panoro per 45 tūkst. šalies moksleivių. Pirmojo etapo metu mokiniai parodė neįtikimus rezultatus – surūšiavo 67, 35 tūkst. kg atliekų iš kurių 9,2 tūkst. kg panaudota antrą kartą. Resursų taupymo užduoties rezultatai taip pat džiugina: sutaupyta 666,0 tūkst. litrų vandens ir 83,5 tūkst. kWh elektros energijos.

Antrojo etapo metu aplankėme 5 Lietuvos miestus, kuriuose įvyko 6 pusfinaliai. Juose susirungė 72 geriausiai pirmajame etape pasirodžiusios komandos, o renginius aplankė 2200 dalyvių.

Taip pat organizuota ir vsaros užduotis,kitaip pagarsėjusi, kaip Iššūkis „Vasara be plastiko“Iššūkio tikslas – kaip įmanoma labiau sumažinti išmetamo plastiko kiekį, keičiant vienkartinio naudojimo daiktus daugkartinio naudojimo alternatyvomis, tokiu būdu mažinant gamtos užterštumą ir formuojant visuomenės įprotį propaguoti gamtai draugišką gyvenimo būdą. Iššūkio trukmė – 66 dienos.

Iššūkį komandos ir pavieniai žmonės priiėmė ir vykdė 66 dienas. Per šį laikotarpį 85 dalyviai sutaupė: apie 6 tūkst. maišelių; 3 tūkst., puodelių, 6,5 tūkst., plastikinių butelių, 3 tūkst. šiaudelių; 3,4 tūkst., vienkartinių lekščių; 4,4 tūkst., vienkartinių įrankių.

Trečiojo olimpiados etapo metu susitikome Vilniuje, Vilniaus Gedimino technikos universitete vykusiame „Žaliosios olimpiados“ festivalyje. Čia susitiko 13 geriausių šalies komandų. Be įtemptos kovos, kuri nulėmė, kas laimėjo pagrindinį prizą – kelionę į Briuselį, lankytojai galėjo dalyvauti 7 festivalio veiklose. Šia galybe pasinaudojo virš 500 dalyvių, na o pagrindinį prizą laimėjo Klaipėdos Vydūno gimnazija ir jos komanda „Jūros banga“.

Draugų dirbtuvės

Projekto metu Vilniaus miesto gyventojai buvo kviečiami šeštadienius leisti drauge su šeima ir draugais bei dalyvauti kūrybinėse eko dirbtuvėse ir patirti, jog kūryba gali tapti priemone ne tik pasigaminti širdžiai mielų daiktų, bet ir tapti aplinkai draugišku laisvalaikio praleidimo būdu, kadangi dirbtuvėse naudojame tik antrines žaliavas. Kurdami diskutuodavome apie aplinkosaugines problemas, jų padarinius mūsų kasdienybėje, mokydavomės sustoti ir pagalvoti apie vartotojiškumą, stengdavomės suartinti bendruomenę.

Per metus buvo suorganizuoti 16 renginių, juose apsilankė apie 500 žmonių . Užsiėmimų vieta: Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Konkursas “Kita forma”

Ši aplinkosauginė iniciatyva skatina Lietuvos moksleivius į savo aplinką pažvelgti kūrėjo akimis ir namuose randamus medžiagų likučius bei nereikalingus daiktus paversti vėl naudojamomis namų ar mokymo įstaigų dekoro detalėmis, interjero akcentais, aksesuarais, baldais, žaidimais, dovanomis ar kitais pačių rankomis sukurtais daiktais.

Šiaus metais konkurse dalyvavo apie 500 dalyvių. Atrinkti geriausi 70 darbų, kurie dvi savaites buvo eksponuojami Vilniaus Adomo Mickevičiaus bibliotekoje. Ją aplankė apie 4000 lankytojų. Buvo išrinkti 8 nugalėtojai dvejose konkursinėse kategorijose Eko-objektai ir žaidimai.

Nugalėtojus išrinko ir apdovanojo komisija:

  • „Žaliasis taškas“ Marketingo ir komunikacijos vadybininkė Asta Burbaitė
  • Vilniaus miesto savivaldybės ekologė Ona Motiejūnaitė
  • DIY Commune atstovai – lūžusių riedlenčių perdirbimo ir antrinio panaudojimo entuziastai

Festivalis “Kita forma”

2019 lapkričio 30d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje įvyko festivalis „Kita forma“.

Jo metu veikė 5 edukaciniai užsiėmimai atspindėję visų metų „Kita forma“ vykdytus projektus. Laiką kūrybiškai leisti kvietė keturios dirbtuvių erdvės, kuriose panaudojome antrines žaliavas, daiktus prikėlėme antram gyvenimui ir kūrėme natūralias Kalėdines dovanas savo artimiesiems. Renginyje nuobodžiauti neleido rankų darbo žaidimų erdvė, o jo kulminacija –  konkurso „Kita forma“ geriausių darbų apdovanojimai erdves užpildė plojimais , džiaugsmu ir šypsenomis.

Renginį aplankė apie 300 dalyvių.

Pasikartojančios daiktų istorijos

Projekto tikslas – skatinti Vilniaus miesto mokinius mokytis šiuolaikinio dizaino ir meno krypčių, įžvelgti nenaudojamuose daiktuose alternatyvias ir inovatyvias idėjas, jas naudoti kūrybiškai ir praktiškai.

Projekto metu buvo suorganizuotos 3 dirbtuvės. Siekiant pasiekti daugiau suinteresuotų žmonių, jos integruotos į didesniu renginius: Mokytojų konferenciją Vilniaus miesto savivaldybėje, Nacionalinės „Žaliosios olimpiados“ finalą bei festivalį „Kita forma“ ir pasiekė apie 570 dalyvių.

Dirbtuves vedė du lektoriai. Pirmasis supažindino su perdirbto meno tendencijomis ir perspektyvomis Lietuvoje bei pasaulyje. Antrasis lektorius – Simas Sonkinas, papasakojo savo sėkmės istoriją ir praktiškai supažindino su savo veikla bei dirbtuvėmis. Projekto tikslas buvo pasiektas, kadangi dirbtuves aplankę mokiniai galėjo tiesiogiai prisidėti prie, nors ir nedidelio, tačiau naujo gaminio padarymo, o įkvėpti šios patirties pradėjo kurti savo darbus savarankiškai, dalyvauti meno konkursuose.