Lapkričio mėnesį vyko iniciatyvos „Kita forma“ organizuoti „Gamtos herojų apdovanojimai“, kurių metu įvertintos ir prizais apdovanotos ugdymo įstaigos, mokytojai ir moksleiviai, vykdantys įvairius darbus gamtos labui, aplinkosaugines iniciatyvas. Metų aplinkai draugiškiausia moksleive išrinkta Ugnė Kerulytė iš Švenčionių rajono Pabradės „Ryto“ gimnazijos.
Ne tik gamtosauginiai, bet ir žmogaus teisių klausimai
„Mokausi toje pačioje gimnazijoje, kaip ir ekologiškiausios mokytojos nominaciją pelniusi Zita Čiučiurkienė, – šypteli U. Kerulytė. – Mūsų mokykla vykdo labai daug gamtosauginių veiklų, pavyzdžiui, tarptautinėje gamtosauginių mokyklų programoje jau yra pelniusi devynias žaliąsias vėliavas – įgyvendinome visas įmanomas šios programos veiklas. Vedame įvairius renginius, skatiname rūšiuoti, skatiname sveikos gyvensenos įpročius. Gimnazija dalyvauja turbūt visose įmanomose programose ir konkursuose.“
U. Keruolytės mokykla yra Pabradėje – netoliese įsikūręs karinis poligonas, o pačioje Pabradėje – Užsieniečių registracijos centras. Moksleiviai, nors gyvendami nedideliame miestelyje, turi progą jame susitikti tiek karius, tiek atvykėlius iš visų pasaulio žemynų ir tolimiausių šalių – nuo Kinijos iki Kenijos. Todėl „Ryto“ gimnazijoje vykdoma ir programa „Darni mokykla“, kurios metu diskutuojama apie žmogaus teises, rasizmo problemą.
Tiki, kad bendromis pastangomis dar gali suvaldyti šylantį klimatą
Moksleivė kuklinasi dėl savo laimėjimo – jos teigimu, geografijos mokytoja Zita su daugeliu moksleivių vykdo įvairiausias gamtosaugines inicatyvas. Pedagogė moka papasakoti apie klimato kaitos reiškinius, taršą, įkvėpti ir motyvuoti, tad, U. Kerulytės teigimu, ji galėtų šiam apdovanojimui nominuoti bet kurį savo mokinį.
„Viena aš tikrai nieko negalėčiau padaryti. Ir tie pasiekimai – ne tik mano, bet ir visų gamta besidominčių moksleivių – aš tiesiog atstovavau juos,“ – sakė aplinkai draugiškiausios moksleivės titulą pelniusi gimnazistė.
Mokytoja Zita Čiučiurkienė ir paskatino Ugnę susidomėti savo aplinka, gamtosauga. Būdama šeštokė ji užgniaužusi kvapą klausėsi mokytojos pasakojimų apie klimato kaitą – mergina prisimena, kad tai, kas vyksta pasaulyje, ją sukrėtė.
„Nebenorėjau matyti tokių žiaurių vaizdų, kaip sulysę baltieji lokiai, tirpstantys ledynai, kylantis jūros lygis. Labai norėjau savo veiksmais tai sustabdyti,“ – sakė U. Keruolytė.
Tačiau ar iš tiesų viena moksleivė ar tebūnie – kad ir visa jų klasė – gali savo veiksmais sustabdyti ledynų tirpsmą ar vandenynų lygio kilimą? Skaitant tokias naujienas lengva pasijusti beviltiškai ir numoti ranka.
„Manau, kad mes iš tiesų galime tai sustabdyti. Matau daug moksleivių, kuriems tai rūpi, niekas jau nebeuždavinėja tokių kvailų klausimų kaip: „O tai kam čia rūšiuoti?“. Taip pat mano draugai yra įpratę gauti žinutę, kuria kviečiu eiti parinkti šiukšles,“ – sako gimnazistė.
Šeimos tradicijos – mažiau vartoti ir kuo rečiau užsukti į parduotuvę
Ji kartu su dar dviem berniukais – Danieliu Veriku ir Tauru Grincevičiumi „Ryto“ gimnazijoje jau daugiau nei metus yra Darnaus vystymosi ambasadorė.
„Kartu organizuojame įvairius renginius, jie, pavyzdžiui, vyksta cafe scientifique stiliumi, kai kažkas pristato idėją ar temą, o vėliau susėdę prie staliukų moksleiviai grupelėse diskutuoja tuo klausimu,“ – pasakojo U. Kerulytė.
Ar Ugnės šeima taip pat laikosi kokių nors su tvarumu, rūšiavimu susijusių tradicijų? Ar pati moksleivė įkvepia savo šeimą jų laikytis?
„Šeimoje mes stengiamės kuo mažiau vartoti, žinoma – rūšiuojame, taip dažnai nesilankome parduotuvėse, nereikalingus daiktus atiduodame šeimoms, kurioms galbūt labiau jų reikia,“ – sakė pašnekovė.
„Gamtos herojų apdovanojimų“ metu įteikti trys apdovanojimai: „Metų aplinkai draugiškiausias mokinys“, „Metų aplinkosauginio ugdymo įstaiga“ ir „Metų ekologiškiausias pedagogas“. Idėja kilo siekiant pagerbti ir paskatinti aplinkosauginį švietimą intensyviai vykdančias mokyklas – vėliau jų iniciatyvos virsta vertingais darbais gamtai, o moksleiviai keičia ne tik savo, bet ir savo šeimų požiūrį į juos supančią aplinką ir būtinybę ją saugoti.
Apdovanojimai teikiami metų pabaigoje, tačiau registruotis galima jau dabar – jei atstovaujate daug aplinkosauginių inciatyvų vykdančią mokyklą, sekite ŠIĄ nuorodą.