„Kita forma“ 2016

Ketvirtus metus skaičiuojantis eko dizaino konkursas „Kita forma“ 2016 m. suskirstytas ne kategorijomis, o padalintas į visiškai atskirus konkursus: „Kita forma mokinys. Eko bendruomenė“ ir „Kita forma studentas“.

„Kita forma mokinys. Eko bendruomenė“

Konkurso dalyviai buvo kviečiami parodyti, kaip mokiniai ar miesto, miestelio ar kaimo bendruomenė prisideda prie aplinkos švarinimo, gamtos išsaugojimo bei jos gerovės puoselėjimo. Konkurse galėjo dalyvauti ir pavieniai vaikai ir mokinių grupės, klasės arba tiesiog miesto, miestelio ar kaimo viduje susibūrusi bendruomenė, kuri sukūrė ir sėkmingai naudoja viešam visuomenės naudojimui skirtus daiktus, projektus, bendro naudojimo erdves, jų baldus, papuošimus ir panašiai.

Konkurso tema – įvairūs daiktai (dovanos, baldai, aksesuarai (papuošalai, rankinės ir pan.), namų ir biuro interjero akcentai, žaislai, paveikslai ir kita), pagaminti iš nebereikalingų medžiagų (plastmasės, stiklo, metalo, audinių, nebetinkamų naudoti daiktų, įvairių prietaisų ir jų dalių, bei kitų nebereikalingų atliekų).

Konkurso vertinimas – darbai dalyvaujantys parodoje atrenkami komisijos, o nugalėtojai išrenkami parodos metu iš joje dalyvaujančių darbų, atsižvelgiant į kriterijus: idėjos originalumą, inovatyvumą, darbo išbaigtumą, pritaikomumą bei pristatymo kokybę.

2016 m. gruodžio 6 dieną LR Aplinkos ministerijoje įvyko konkurso „Kita forma mokinys. Eko bendruomenė“ dalyvių darbų parodos atidarymas ir nugalėtojų apdovanojimai. Šio konkurso tikslas – skatinti vaikus ir bendruomenes pasitelkti kūrybą ir ne tik rūšiuoti atliekas, bet jas išmaniai panaudojus sukurti naujus daiktus, kurie džiugintų širdį ar būtų naudingi buityje.

Konkursas „Kita forma mokinys. Ekobendruomenė“ sulaukė virš 300 dalyvių paraiškų – darbai daug išradingesni, originalesni, stipresni. Parodai atrinkti virš 60, tai tikrai nemaža kompanija!

Parodoje dalyvavusius darbus vertino kompetentinga komisija: Vilma Karosienė (Aplinkos ministerijos vyriausioji patarėja),  Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyrio vyriausioji specialistė), Architektas Prof. Algirdas Žebrauskas, Simas Sonkinas (Community DIY įkūrėjas), Gerda Vainoriūtė (VšĮ „Žaliasis taškas“ Komunikacijos ir marketingo vadybininkė), Vaida Griškevičienė (VšĮ „RV Agentūra“ direktorė) ir Laimutė Venckuvienė (Vilniaus Juventos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja).

Balsavimo metu, išrinktos 3 prizinės vietos ir specialios nominacijos:

Pirmoji vieta:

Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokinė Marta Zareckaja, sukūrusi rankines iš vinilinių plokštelių.

Antroji vieta:

Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos mokinė Viltė Klibaitė, sukūrusi išradingą ir tvirtą kartono stalą.

Trečioji vieta:

Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijos mokinė Eda Kulbekinaitė su paslapingomis ir puošniomis dėžutėmis „Lėlė“.

Nominacija „Ekobendruomenė“:

Rusnės specialioji mokyklos komanda (Greta Briliovaitė, Ramūnas Plauška, Konstantinas Toleikis, Paulius Juknius, Neringa Šilinskaitė, Erika Šiaudvytytė, Edvinas Laiškonis).

Specialus prizas už architektoniką:

architektas prof. Algirdas Žebrauskas apdovanojo Marijampolės Jono Totoraičio progimnazijos mokinę Enriką Uldytę bei jos „Žydrąją panterą“.

Parodos atidarymas ir apdovanojimai sulaukė daug dėmesio – mokytojai ir mokiniai atvyko ne tik iš Vilniaus mokyklų, bet ir kitų miestų. Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, atidarymo kalbos metu pasveikino parodos organizatorius ir dalyvius, pasidžiaugė darbų gausa, išradingumu bei jaunimo imlumu ir kūrybiškumu. Svarstė, galbūt šis konkursas kam nors padės pamatą tampant architektais, dizaineriais ar inžineriais, kurie savo profesijos pagalba galės atgaivinti seniau tvyrojusią harmoniją tarp žmogaus ir gamtos, plėtoti žiedinę ekonomiką, bei palinkėjo, kad žmonės daugiau domėtųsi Žemėje vykstančiais procesais ir mūsų aplinkoje atsirastų vis mažiau atliekų.

Apdovanojimus laimėtojams teikė Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, Aplinkos viceministras Algirdas Genevičius, Aplinkos ministerijos vyriausioji patarėja Vilma Karosienė.

Po ceremonijos, Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos moksleiviai pademonstravo drabužių kolekciją „BITIG ZYZS“, kuriai sukurti taip pat panaudotos antrinės žaliavos.

Tariame didelį ačiū VšĮ „Grunto valymo technologijos“, Vilniaus miesto savivaldybei bei LR Aplinkos ministerijai.

„Kita forma studentas

Vasario 9 dieną, Energetikos ir technikos muziejaus pirmajame aukšte, atidaryta ekologinį sąmoningumą ir kūrybiškumą apjungianti paroda „Kita forma studentas“. Tai beveik tris mėnesius trukusio eko dizaino konkurso, kuriame buvo kviečiami dalyvauti Lietuvos aukštųjų ir profesinių mokyklų studentai, rezultatas.

Konkursas „Kita forma. Studentas“ yra jau ketverius metus VšĮ „RV Agentūra“ organizuojamų eko dizaino konkursų dalis.

Šiais konkursais visuomenė skatinama į ekologiją pažvelgti plačiau – ne tik rūšiuoti, bet ir tausoti aplinką, pasitelkti kūrybą ir iš antrinių žaliavų, senų drabužių, baldų ar kitų atliekų sukurti buityje ar interjere puikiai panaudojamus daiktus.

Konkurso organizatoriai sulaukė kelių dešimčių dalyvių anketų, iš jų į parodą pateko tik penkiolika.

„Parodoje norėjome kokybės, parodyti jog studentai sugeba sukurti daiktus, kurie yra išties pritaikomi, turi vertę ir yra originalūs. Nusprendėme būti griežtesni ir palikti tik geriausius darbus, juos išskirti, o ne paslėpti tarp kitų, prastesnių darbų“ – teigė VšĮ „RV Agentūra“ projektų vadovė Rasa Petrulevičė.

Vertinimo komisiją sudarė: VšĮ „Grunto valymo technologijos“ projektų vadovas Algirdas Vaivada, VšĮ „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadybininkė Gerda Vainoriūtė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos aplinkos apsaugos poskyrio vyriausioji specialistė Ona Motiejūnaitė, LR Aplinkos ministerijos vyriausioji patarėja Vilma Karosienė bei prekinio ženklo „Vamzdec&PipeC” įkūrėjas Bronius Švarlys. Pagrindiniai kriterijai, kuriais vadovavosi komisija buvo idėjos originalumas, darbo užbaigtumas, praktinis pritaikymas ir pristatymo kokybė.

Balsavimo metu išrinktos trys prizinės vietos:

Pirmoji vieta:

Kauno technologijos universiteto studentai Dominykas Juodka ir Deividas Vitkauskas. Jie komisiją nustebino sukūrę vyriškus, 43 dydžio batus.

„Studijuoju pramoninę dizaino inžineriją. Aprangoje daugiausia dėmesio skiriu batams, tad jau seniai svarsčiau, kad būtų įdomu sukurti savo, bet nebuvo nuo ko pradėti. Tuomet sužinojau apie šį konkursą, kuriame galėjome sukurti kažką iš antrinių žaliavų, radau bendramintį ir pagalvojome – kodėl gi nepabandžius?“ – idėjos atsiradimą pasakoja Dominykas.

Vaikinai batus pagamino patys, siuvo paprasta siuvimo mašina, naudojo tik antrines žaliavas: „Medžiagas rinkomės pagal įvairias jų savybes: padams panaudojome neslystančias gumines padangas, jų viduje – amortizaciją suteikiantys vyno kamščiai, o visas batas pasiūtas iš baldinės odos likučių, kuri buvo nebereikalinga vienai baldų gamybos kompanijai“. Vaikinas taip pat teigė jog tik pradėjęs mokytis universitete apie tokią kūrybos rūšį žinojo labai nedaug, tačiau vis dažniau pastebėdavęs tai darančius žmones ir pats susidomėjo, tad dabar mano, jog antrinis atliekų panaudojimas taps neatsiejama ateities dalimi.

Antroji vieta:

Vilniaus dailės akademijos auklėtinė Rugilė Gumuliauskaitė. Ji komisiją sužavėjo pakvietusi atsisėsti į savo kurtą hamaką „Gilė“, kuriam sukurti panaudota sena tekstilė – nusidėvėję, išaugti drabužiai, patalynė. Organiškumo šiam darbui suteikė panaudota medžio šaka.

Trečioji vieta:

Joniškio žemės ūkio mokyklos floristikos ir dailiųjų amatų būrelio narės Geda Drevinskaitė, Vaida Navickaitė, Vaida Petrauskaitė, Auksana Klovaitė, Otilija Skablauskaitė, Eimantė Vainekytė, Agnė Šerelytė, kurios sukūrė tautinių motyvų papuošalų ir rankinių kolekciją bei paveikslą iš nebetinkamo naudoti popieriaus.

Apdovanojimus – piniginius prizus tolimesnei kūrybinei veiklai plėtoti bei padėkos raštus teikė LR Aplinkos ministerijos vyriausioji patarėja Vilma Karosienė. Nugalėtojus sveikino ir Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyrio vyriausioji specialistė Ona Motiejūnaitė:

„Žiūrėdama į eksponatus galvoju, kad ši paroda yra kūrybingų, sumanių, aplinką tausojančių studentų triumfo paroda, nes įgyvendinti savo idėją gyvenime yra labai svarbu, o čia matome išties daug jau įgyvendintų idėjų, ir ne bet kokių, o puikiai tinkamų verslui kurti.“

Pasak konkurso sumanytojos Vaidos Griškevičienės, eko dizainas yra vienas iš būdų, kaip galime sumažinti žemės resursų sunaudojimą, taršą ir ugdyti ekologinį sąmoningumą: „Dabartiniam žmogui daiktus gauti ir pakeisti naujais yra labai paprasta, tad mūsų sąmonėje net nesusiformuoja klausimas, o kas tie daiktai buvo seniau, kokią kainą reikėjo sumokėti, kad jie būtų pagaminti? Šiuo konkursu noriu paskatinti susimąstyti, jog daiktas savyje turi istoriją ir vertę, tai nėra iš nieko susidariusi materija. Juk puodelis – tai molis, stalas – tai medis, maišelis – nafta, o batai – gyvūno oda. Mes turime atliekas vertinti kaip žaliavą ir jei tik tai suprasime viskas pasikeis į gerą“.

Atsisiųsti katalogą